Drodzy Adepci Taekwon-do w PFT,

W grudniu 2015 roku lub w styczniu 2016 roku uruchomimy w pełni pomysł (program), który roboczo nazwałem KULTURY ŚWIATA Z TAEKWON-DO W PFT.

W związku z powyższym parę słów wprowadzenia, sedno oraz niewielka zachęta.

W latach 1992 – 2007 odwiedziłem, w związku z Taekwon-do, kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Gdzieś byłem jeden raz (np. w Chile czy Argentynie), a gdzieś ponad 40 razy (np. na Wyspach Brytyjskich). W latach dziewięćdziesiątych, kiedy zaczynaliśmy nasze „Taekwondowe” eskapady, podróże nie należały do najłatwiejszych: był to „towar” ekskluzywny, bo drogi i obarczony wielką papierologią w postaci wiz i innych podobnych dokumentów. Do dziś pamiętam, że jeden z wyjazdów do USA oparł się aż o Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej… Ale warto było, bo „bój” o wizy wygraliśmy. Mimo wielu przeciwieństw losu podróżowaliśmy niestrudzenie zdobywając dziesiątki medali, szkoląc się u rozmaitych mistrzów i pseudomistrzów, uczestnicząc w seminariach i konferencjach. Poznawaliśmy różne mentalności, zwyczaje, religie – uczyliśmy się świata.

Program KULTURY ŚWIATA Z TAEKWON-DO W PFT ma stanowić swoisty „ciąg dalszy” – dla mnie. Dla większości ćwiczących obecnie będzie to początek. Celem tej inicjatywy jest poznawanie rozmaitych zakątków świata, odmiennych kultur, zachowań, budowanie tolerancji a przez nią pokory. Pokażemy, przy okazji, jak wielki uniwersalizm niesie ze sobą Taekwon-do. Poznacie inny rodzaj funkcjonowania grupy ludzi – w innych okolicznościach, warunkach.

Dlaczego będzie inaczej?

Po pierwsze będziemy podróżować niewielkimi grupami ; jest milej, ciekawiej a przede wszystkim bezpieczniej. Po drugie będziecie korzystać z doświadczenia mojego i kooperatora, który już został wybrany. To również bezpieczeństwo (lecz w dużo szerszym zakresie), to bardzo dobre ceny na samoloty i noclegi, to dobór wyjątkowych miejsc. Dlatego też nasze destynacje, choć brzmieć będą egzotycznie, będą tańsze w zestawieniu z biurami podróży czy też wyjazdami indywidualnymi. Po trzecie: aspekt Taekwon-do będziemy się starali wprowadzić w niespotykany dotąd sposób.

DOHA TAEKWON-DO TOUR to pierwsza podróż ze wspomnianego wyżej cyklu, który organizować będziemy raz w roku. Wiemy już, że to nie będzie tylko Katar , „spojrzymy” szerzej na Półwysep Arabski. Znamy kooperatora, wiemy na ile dni. Program, ceny i folder są w trakcie opracowania. Z Waszymi trenerami uzgodnimy sposób doboru osób wyjeżdżających oraz zastanowimy się nad sposobami finansowania.

A niewielką zachętą niech będą 2 fotki poniżej tego tekstu zrobione w Kennedy Space Center na Florydzie. Ten „pojazd” z otwartym włazem to oryginalny lądownik, którym LUDZIE wrócili z Księżyca…

Zapraszam.
Piotr Gąsior